301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 23:54
 
Gerçekler ve Amatör Spor
İsmail Nerimanoğlu
 
 

Önümüzde bir genel seçim var. Bu seçimle beraber Adana 16 vekilini de seçecek. Düşünüyorum da geçmiş ve mevcut milletvekileri amatör sporlarla alakalı ne gibi proje ve sorunlarına çözüm üretmişler? Bilen var mı?

Gerek Adana Büyükşehir Belediyesi ve gerekse ilçe belediyeleri başkan ve encümenleri amatör spor sorunları ile ne kadar ilgili oldular? Bu da başka bir durum...

Amatör sporlarda kaç bin genç kendi branşlarında destek beklerken kulüpler bazında da bu vb. desteklerin beklendiğini sağır sultan bile duymuştur.

Malzeme (eşofman, forma, krampon gibi), lisans, tesis ve stad sorunları (stadının soyunma odaları, duşlar, tuvaletler ve duvarları)… Antrenman ve maçların yapılacağı yerlere ulaşım sorunları vb.

5393 sayılı Belediyeler kanunun 14. Maddesi’nin B bendinde, belediye bütçesinin binde 12’sini amatör spora ayırabileceğiz yazıyor bu paralar bütçeden ayrılıyor mu, ayrılıyorsa amatör kulüplere dağıtılıyor mu? Ulaşıyor ve ulaşmıyor diyerek de bizi bilgilendirebilirler. Ulaşmıyorsa takipçisi olacağımı belirtirim.

Burada amatör kulüper Adana’daki siyasî partilerin il başkanlıklarından gerekli destekleri alabilmek için var ise milletvekilleri, belediye başkanları ve encümenleri ile yoksa da il başkanlık seviyesinde destek alabilirler diye düşünüyorum.

Amatör sporlarla beraber oluşan işçi sayısı da var.

Eğer Adana’yı marka şehir yapmak istiyorsanız kültüre, spora ve sanata ihtiyaç var. Sporun da amatör branşlarına fazlasıyla destek verilmesi şart.

Türkiye’nin nüfus yoğunluğuyla, Adana’da yetişen üst düzey, kalifiye futbolcu sayısı arasındaki anlamsız korelasyondan bahsedebiliriz. Bu durumu ülke bazında da değerlendirebiliriz. Meşhur bir hikâyemiz var: ‘’80 milyonluk ülkeden nasıl futbolcu yetişmez’’ Bu sorunun cevabı var mı dersiniz, yok.

Türk sporunun temelindeki hataları tespit edip, nasıl çözeceğimizin yollarına bakmamız gerekmektedir.

Amatör branşların niteliği ve niceliğiyse profesyonel sporcuların kalite ve seviyesi doğrudan etkiliyor. Amatör branşlar ne kadar çocuğu organize sporların içine çekerse, elit sporculara kavuşma ihtimalimiz de o kadar artmaktadır. Amatör branşlardaki kulüplerin eğitim sevilerini de dikkate alarak gereken çalışmaları yapmamız elzemdir. Çünkü ortada eğitimi verecek kulübün olması da gerekmektedir. Yoksa eğitim kalitesinin konuşmak da mânâsızdır.

Sporu futboldan ibaret olan Türkiye’de bütün branşları olimpiyatlarda veya kıtalar arası müsabakalarda hatırlıyoruz.

 
Etiketler: Gerçekler, ve, Amatör, Spor,
Yorumlar
Haber Yazılımı