301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Ağustos 2019 - Pazartesi 21:35
 
Bayram ve Çocuklarımız
Adnan Kalkan
Psikoterapist
 
 

Bayram, ile ilgili çocuklar nezdinde neler yapmamız gerekiyor, çocuk eğitiminde Bayramda nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Yapılan yanlışlar ve bunları düzeltmek için bazı tavsiyelerde bulunacağız. Özellikle baktığımız zaman anne babalar, Bayramı bir eğitim günü olarak görmesi gerekiyor. Özellikle baktığımız zaman bu eğitimi verirken de nasıl bir öğretmen talebelerine öğrencilerine rol model olması gerekiyorsa, aynı şekilde anne ve baba bayramlarda kendi çocuklarına rol model olması gerekiyor.


 “Ah nerede o eski bayramlar” der dururuz ya, çocuklarımız da aynı şeyi yapmasın diye mümkün olduğu kadarıyla burada dikkat edilmesi gereken, bugünün bir eğitim sürecine çevirmeye çalışacağız.  Yani anne baba kendisi yaşayacak ki çocuk da anne ve babadan görerek davranış geliştirirsin.

 
Maalesef bu konuda bazı hatalar yapılıyor. Bayramlarda bizim tavsiyemiz, anneanne babaannenin elini öpmesi, amcanın, teyzelerin elini öpmesi, dayının, halanın, elini öpmesidir. Burada tabii ki bir geleneğin devam ettirilmesi halinde, güzel bir davranış geliştirmiş olacak. Fakat dikkat edilmesi gereken şu; çocuğu özellikle Zorla öpmeye ve zorla öptürmeye kalkışmak, doğru bir davranış değildir. Zorla sizin arkadaşınızın veya Eşinizin arkadaşının, çocuğun gönlünde ne kadar yeri var, çocuğun bakış açısı nedir? Bunu siz çok fazla bilemeyebilirsiniz. Oluşacak olası hasardan dolayı mümkün olduğu kadar çocuğu zorla öptürmeyin ve çocuğu da birilerini öpmesi için asla zorlamayın. Çünkü çocuk genelde kendi fıtratını muhafaza etmeye çalışır.


 Gittiğiniz yerde özellikle çocuğun tuvalet ihtiyacını yine Siz üstlenin. Çünkü o da yine mahremiyet ile alakalıdır. O güne has bir şekilde başkasına çocuğu teslim etmeyin, siz götürün siz ilgilenin. 


Erkek çocuklara gereksiz iltifatlarda bulunmak da yapılan hataların arasındadır. Özellikle tek erkek çocuğu olduğu takdirde maalesef bu hata daha fazla yapılıyor ve burada çocuğun cinsel bölgesine kadar iniyor. Çocuğa bu manada zarar veriliyor. 
Gereksiz iltifatlar çocuğu göklere çıkarmalar ve özellikle yersiz övgüler şeklindeki hatalardan uzak durmakta fayda vardır.


Anne babalar gittiği yerde çocuğunu kontrol etmelidir. Başıboş bırakmamalıdır.


 Özellikle çocukların yanlış davranışlarında yani aile gittiği yerde çocuk hafif bir olumsuz davranış gösterdiği zaman, hemen “seni burada bırakalım mı, seni teyzeye verelim mi, seni amcaya verelim Artık onların çocuğu ol sen” gibi hatalar da yapılıyor. Mümkün olduğunca anne ve baba buna da dikkat etmesi gerekiyor.  Asla ve asla bu hatalara düşmemesi gerekiyor. 
Bir diğer unsur ise çocuğu dudağından öpmektir. Özellikle yaş fark etmiyor 1-2-3-4 yaşa kadar bu hata yapılabiliyor. Yine dudak da bölgesidir. Kesinlikle dudağından öpmek doğru bir davranış değildir. Çocuğa aynı şekilde bu “aşkım” gibi cümlelerinde kullanılması doğru değildir. Bayram günü çocuğu sevindireceğim derken çocuğa hasar vermemiz gerekiyor. Zorla öptürme zorla öpme bunların da olmaması gerekiyor.


Bayram, anne babaların çocuklarına, özellikle hediye aldığı günler veya Harçlık verdiği günlerdir. Bu nedenle mümkün olduğunca Anne baba çocuğa kesinlikle harçlık verirken adaletli olması gerekiyor. 15 yaşındaki bir çocuğun ihtiyacı farklıdır, 3 yaşındaki bir çocuğun ihtiyacı farklıdır ki 3 yaşındaki bir çocuğa sembolik olarak ancak harçlık verebilirsiniz. Ama burada kızın kız çocuğunun ihtiyacı farklı farklıdır. Mümkün olduğunca adaleti gözeterek ihtiyaç üzerine harçlık verilmesi gerekiyor. 


Bir de çocukların büyüklerden gördüğü kadarıyla Bayramı, bayramdan çok tatil kavramını ön plana çıkarmak bir diğer yanlıştır. Mümkün olduğunca Bayramı bayram olarak görmek tatil olarak görmemek gerekiyor. 


ADNAN KALKAN
Psikoterapist

 
Etiketler: Bayram, ve, Çocuklarımız,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı