301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 00:47
 
ADANA’DAN KISA KISA
Alim Serac Gür
adanagundemi@gmail.com
 
 

 

Geçtiğimiz günlerde Adana şehir Merkezinde oldukça yoğun sayıda Japon ve Çinli turistler göze çarpıyordu. Sadece Çinli, Koreli Japon da değil her ülkeden turistleri Adana’da sık sık görmeye başladık. Şehrin ekonomik kalkınması bağlamında yabancı turist her zaman sempatik olmuştur. Ancak benim en çok merak ettğim şey şu, acaba bu turistler Adana hakkında gerçekten olumlu bir izlenim ile mi memleketlerine dönüyorlar. Şahsen ben hiç öyle olduğunu düşünmüyorum.

 

Neden mi?

 

Çünkü geldikleri şehir trafik keşmekeşliğinden,  tabela belediyeciliğinden ve düzensiz şehirleşmeden bıkmış usanmış mutsuz insanların şehri.  Dışardan  gelenler gözü ile bakıldığında adeta Dünya'nın en büyük köyü görünümünde olan Adana'da aslında görülmeye değer onlarca güzellik malesef cahilliğimizin perdesi altında kaybolmaya yüz tutmuş durumunda. Oysa içinden kıvrım kıvrım akan muhteşem bir nehrin süslediği bu güzel şehir aslında bu tabloyu asla hak etmiyor.

 

Bayram kutlaması bayram girmeden yapılır mı?

 

Hangi partiden olursa olsun oldum olası siyasileri anlamış değilim. Bilindiği üzere Kurban bayramı 11 Ağustos Pazar günü idrak edilecek. Ama daha bayramın şafağı bile sökmemişken yangından mal kaçırır gibi erkenden organizeler yapılıp bayram kutlamaları icra edildiğini görüyoruz. Hayırdır? Bir an önce boğulduğunuzu düşündüğünüz, hizmet etmekten haz almadığınız bu güzelim şehri hızlıca terk edip kendinizi yazlıklarınıza yaylalarınıza atmayı mı planlıyorsunuz? Bu telaş niye? Hatırlatalım isterseniz, Kurban bayramı 9 Ağustos Cuma günü değil, 11 Ağustos Pazar günü idrak ediliyor.

 

Dolmuşlardaki Koltuklar Bayramda Genişler mi?
 

Adana’nın en çok tercih edilen ulaşım aracı malum olduğu üzere dolmuşlar ve minibüslerdir.  Birçoğumuza göre önemli olmasa da klima tartışmalarından da çok daha fazla beni rahatsız eden dolmuşlardaki koltuk aralıkları. Bir insanı bırakın bir kedinin bile sığamayacağı kadar dar koltuk düzenine “nasıl olsa ineceğim” düşüncesi ile hiçbir yolcu tepki vermiyor. Rahatsız olduğu her halinden belli olsa da tepki vermeyen vatandaşlara hayret ediyorum. Klima meselesi zaten söförün keyfine kalmış. Kendisi terleyinceye dek kolay kolay klima açılamaz. “Bedeli neyse öderiz. İşine gelmiyorsa in taksiye bin kardeşim!..” tafraları..

 

EZ CÜMLE

 

Bize düşen söylmek. Duyaracak olan Allah'tır (c.c.)

 

Bu güne kadar bundan sonra da Adana’lı aradığı gerçek gündemini bu siteden bulmaya devam edecek. 

 

Adana Gündemi olarak şimdiden herkese hayırlı Bayramlar dileriz.

 
Etiketler: ADANA’DAN, KISA, KISA,
Yorumlar
Haber Yazılımı