301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Eylül 2018 - Pazar 23:56
 
Yapılandırmada ilk taksit uyarısı
Yapılandırma başvurularının geçerli olabilmesi ve devam edebilmesi için ilk taksitin bugün ödenmesi gerekiyor.
EKONOMİ Haberi
Yapılandırmada ilk taksit uyarısı

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına başvuranların ilk taksitlerini bugün mesai bitimine kadar ödemesi gerekiyor.

 

Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların 1 Ekim mesai bitimine kadar peşin ödenmesi halinde, hesaplanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarından yüzde 90 indirim, idari para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak, ayrıca katsayı uygulanmayacak.

 

Taksitle ödeme seçeneğini tercih edenlerde yapılandırılmış borçlarının tamamını bugün akşama kadar peşin ödeyebilecekleri gibi birinci taksiti süresinde ödeyip kalan taksit tutarlarının tamamını ikinci taksit ödeme süresi olan 30 Kasım'a kadar peşin ödemeleri halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanabilecek.

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, yaptığı açıklamada, 7143 Sayılı Kanun başvurularının 27 Ağustos 2018 tarihinde sona erdiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

 

7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu mükelleflerimizin birikmiş, faiz binmiş ve ödenemeyecek duruma gelmiş vergi ve diğer borçlarının ödemelerinde kolaylık sağlanması amacıyla çıkarılmış bir kanundur. Bu kanun ile borçlu mükelleflerimize büyük kolaylıklar sağlanmış oldu. Yakın tarihimizde böylesine kapsamlı bir kanun hiç çıkarılmamıştır. Neredeyse tüm borç türlerinde herkese peşin ödemelerde indirim ve taksitlendirme imkânı sunulmuştur.

 

Mükelleflerimiz kanun kapsamında Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel Tüketim Vergisi ve Emlak Vergisi borçlarını gecikme zammı ve faizinden muaf olarak yapılandırılmışlardır. Ayrıca peşin ödemelerinde ekstra indirim sağlanırken, anapara üzerine yurt içi ÜFE fiyatı eklenerek taksitlendirme imkânı sunulmuştur.

 

Mükelleflerimizin kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edebilmesi için ilk iki taksiti süresinde ödemesi gerekmektedir. Peşin ödeyecek mükellefler de ilk taksit ödeme süresi içinde ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, birikmiş borcu olan mükelleflerimizin kanundan yararlanabilmeleri için en geç 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılandırılan borçlarının peşin ise tamamını, taksitli ise 1. taksitlerini ödemeleri gerekmektedir. Mükelleflerin yapılandırmadan yararlanması için bu tarihe dikkat etmeleri gerekmektedir.” 

escort ataköy

 

Kaynak: (İLKHA) - İLKHA- İlke Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Yapılandırmada, ilk, taksit, uyarısı, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı