301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 16:54
 
MERSİN STK PLATFORMU: VEBALDE DE KATKIMIZ VAR MEZİYETTE DE
Kısa adı ASİM olan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi üyesi bir grup yaklaşık iki aydır sürdürdükleri istişari gezi programı kapsamında Mersin Gönüllü Kültür Kuruluşları Platformu’nu ziyaret etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
MERSİN STK PLATFORMU: VEBALDE DE KATKIMIZ VAR MEZİYETTE DE

ADANA GÜNDEMİ- Mersin Gönüllü Kültür Kuruluşları Platformu dönem başkanı ve Memursen Mersin İl Başkanı Abdullah Çelik ve platform üyesi kuruluş temsilcileri ASİM Heyetini samimi ve sıcak bir ortamda misafir etti.

 

Ziyarette Mersin Milli Eğitim Şube Müdürü Ertuğrul Yıldız,  Mersin Sağlık-Sen Şube Başkanı Şemsettin Karadoğan, İHH Mersin İl Başkanı Mesut Kayacı, İlim Yayma Cemiyeti Mersin İl Başkanı Tahsin Bayruz, EĞİTİMBİRSEN Mersin İl Başkanı Levent Temel ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Mustafa Erim hazır bulundu.

 

ASİM Başkanı Mahmut Eraslan Türkiye genelinde Sivil Toplum Kuruluşları, Kanaat önderleri ve Alimlere yönelik gerçekleştirdikleri istişari ziyaretler kapsamında çevre illeri de ihmal etmemek adına yola çıktıklarını ve bu minvalde Mersin’i de ziyaret tiklerini ifade ederek Mersin Gönüllü Kültür Kuruluşlarına sıcak ilgi ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Eraslan, ASİM’in faaliyet ve amaçları hakkında kısa bir bilgi aktardıktan sonra gerçekleştirdikleri ziyaretlerle amaçlarının toplumsal meselelere duyarlı gönüllü kuruluşlarımızın, kanaat önderlerimizin ve âlimlerimizin kendi aralarında bir iletişim ve işbirliğine davet etmek olduğunu, en azından tanış olup birbirleri ile irtibat halinde olmaları gerektiği hususunda küçük bir hatırlatma olduğunu vurguladı. Eraslan konuşmasında “takdim edeceğimiz dosyada da belirttiğimiz üzere ülkemizdeki sivil toplum kuruluşlarının kendi aralarındaki iletişim kopukluğunun değerlerimizi yozlaştırmak ve gençliğimizi ifsad etmek amacındaki kimi çevrelerin ekmeğine yağ sürdüğünü ve adeta bir nesli kaybetmekle karşı karşıya olduğumuzun görülmesini ve acilen özümüze dönüp ciddi tedbir almamız gerektiğini tüm gönüldaşlarımıza hatırlatıyoruz.”dedi.

 

ASİM Başkanı B_Mahmut ERASLAN’ın konuşmasının ardından Mersin Gönüllü Kültür Kuruluşları Başkanı Abdullah Çelik ASİM heyetine bu anlamlı girişimleri nedeni ile teşekkür etti ve kurum temsilcilerine tek tek söz verdi.

 

Mersin Gönüllü Kültür Kuruluşları Platformu adına ilk sözü Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği başkanı Mustafa Erim aldı. Erim son zamanlarda kamuoyunda AK Parti iktidarına yönelik eleştirilerin yoğunluk kazandığını gördüklerini ve maalesef bu eleştirilerin çoğunun haklı sebeplere dayandığını gördüklerini ifade ederek şunları söyledi: “Maalesef üzülerek söylüyorum, ilkelerden kopma veya değişim görüyoruz. Yerel yönetimlerde, bürokraside v.s. çok kritik yerlerde yanlış adımlar atılıyor. 15 Yıllık birikime zıt atamalar yapılıyor. Yanlış kişiler yanlış yerlerde istihdam ediliyor. Bir yerlerde zorunlu bir ittifak mı kuruldu? Bir mecburiyet mi hissediliyor bilemiyorum. Ama bunun özellikle Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesi lazım. Aslında bu eleştirimizi ak parti çerçevesinden çıkartıp genele de şamil kılabiliriz. Bugün Müslümanlar maalesef mal emniyeti noktasında bile güvenilmeyecek bir konuma geldi. Ekonomik refaha erişince hayat tarzlarımız ve tercihlerimizde de önemli değişiklikler oldu. Samimi gayretler ortaya koymaya çalışan kurumlarımız arasında bile ciddi kopukluklar var. Mesela biz batıya doğru 200 km ötedeki Anamur ile irtibat halindeyiz. Ancak seferi bile olunmayacak kadar kısa bir mesafede olan Adana ile ilk kez bir araya geliyoruz.”

 

İHH Mersin İl Başkanı Mesut Kayacı: “Güneydoğuyu Konuşurken İslami Camia da Muhatap Alınmalıydı”

 

Mersin İHH İl Başkanı Mesut Kayacı da “Farklı görüşlere tahammül etmeyi başarabilmek durumunda olduğumuza işaret ederek “özellikle geçmiş dönemde açılım sürecinde Güneydoğuyu konuşurken İslami camia muhatap alınması elzemdi. Ama bu konu üzerinde fazla durulmadı.” Dedi. “81 milyonluk bir ülkede yaşıyoruz. Sadece siyasette değil her alanda ötekileştirmeden iş yapmamız gerektiğini vurgulayan Kayacı geldiğimiz noktada dünyalık refah söz konusu olsa bile erdem ve ahlaka dair çok ciddi kayıplar yaşadığımıza dikkat çekti.

 

Konuşmasında Mersin’de 50 bin üniversite öğrencisi olduğuna da değinen Kayacı acil olarak neyi kaybettiğimizin farkına varıp bu konuda da projesi olan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyledi.

 

İllim Yayma Cemiyeti Mersin il Başkanı Tahsin Bayruz: Ak Parti Herşeye Rağmen Hala Umudumuz
 

Sözlerine “ASİM’in Camiamızda pek çoğumuzun cesaret edemediği önemli bir faaliyete başladığını görüyorum ve tebrik ediyorum.” diye başlayan İlim Yayma Cemiyeti Mersin il Başkanı Tahsin Bayruz bununla birlikte beklenti çıtasını çok yükseğe çıkarmanın gerektiğini vurguladı.

 

Sivil Toplum Kuruluşlarının kendi aralarında koordinasyon eksikliği olduğunu ve herhangi bir olaya karşı iletişim olmadığını dile getiren bayruz bu iki hususta mesafe alınabildiği takdirde “devamında büyük işler olabilecektir.” dedi.

 

Bayruz konuşmasında Ak Parti’nin tüm eksikliklerine rağmen İslami düşünce ve kanaat sahibi Sivil Toplum Kuruluşlarının umudu olmaya devam ettiğine işarete ederek “ortada bir vebal varsa vebalde, bir meziyet varsa meziytette katkımız var.” dedi. Tahsin Bayruz konuşmasının sonunda “İstirhamım odur ki hem eleştirelim hem de eleştirilerimizi tu kaka yaparak değil de :’nasıl faydalı bir sonuç çıkartabiliriz?’ diye düşünerek sorumluluklarımızı idrak etmeliyiz. Politikacı olmayışımız bizi bu sorumluluktan kurtarmaz. Bilinçli insanlar olarak kendi işlerimize odaklanmalı ve işimizi de en iyi şekilde yapmalıyız.” Dedi.

 

Mersin Milli Eğitim Şube Müdüğü Ertuğrul Yıldız da konuşmasında Recep Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere hiç kimsenin la yüs’el olmadığına işaret ederek “Ak partiye destek veren biri olarak söylüyorum maalesef Ak Parti teşkilatlarının özellikle stklarımıza zarar verdiklerini düşünüyorum. Teşkilatlara bakınca Sayın Recep Tayyip Erdoğan dışında kendimden birilerini bulamıyorum. Sayın Başkanı Ak partiden çıkardığınızda Ak  Parti diye bir şey kalmaz.” Dedi. İlkeli duruşundan taviz ver-meyen Recep Tayyip Erdoğan bugün Dünya’nın heryerinde sempati ile karşılanan bir lider olduğunu dile getiren Yıldız konuyla ilgili olarak “Öyle ki geçtiğimz günlerde Sudan’lı bir misafirimizin de söylediği gibi Tayyip Erdoğan sudan’da bile aday olsa kazanır.” Dedi. İslami camianın derhal özüne dönmesi gerektiğine de işaret eden Yıldız toplum olarak ikibin öncesi şuur ve ruh iklimine dönülmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Sağlık-Sen Mersin Şube Başnaı Şemsettin Karadoğan da konuşmasında Bütün sorunlarımızın çözümünü siyasetten aramanın yanlış olduğuna değinerek şunları söyledi: “çözümü kendimizde aramamız lazım. Bizim önünden geçmediğimiz kimi yerlerde şimdi misafir kabul eder hale geldik. Artık bazı şeyleri sorgulayıp özümüze dönmemiz lazım. Samimiyetimizi dahi sorgulayacak hale geldik. Eğer samimiyeti dahi sorgulamaya başladıysak şeyleri eksik yapıyoruz demektir. Sorunlarımızın çözümü siyaset arenasında değil bizzat kendimizde.”

 

Son olarak söz alan Mersin Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkan Abdullah Çelik ASİM Heyetinin ziyareti vesilesi ile çoktandır konuşamadığımız bir dizi konuyu görüşme fırsatı bulduklarına işaret ederek sivil toplum ve siyaset dünyasında yaşanan sorunların karşılıklı diyalog ve işbirliği ile çözüme kavuşacağını umduğunu söyledi.

 

Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM)’in ziyaret turlarının önümüzdeki haftalarda da devam edeceği bildirildi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MERSİN, STK, PLATFORMU:, VEBALDE, DE, KATKIMIZ, VAR, MEZİYETTE, DE,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MERSİN STK PLATFORMU: VEBALDE DE KATKIMIZ VAR MEZİYETTE DE
MERSİN STK PLATFORMU: VEBALDE DE KATKIMIZ VAR MEZİYETTE DE
MERSİN STK PLATFORMU: VEBALDE DE KATKIMIZ VAR MEZİYETTE DE
MERSİN STK PLATFORMU: VEBALDE DE KATKIMIZ VAR MEZİYETTE DE
Yorumlar
Haber Yazılımı