301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Aralık 2018 - Cuma 00:24
 
MEDENİYET VAKFI: RAKI FESTİVALİ YASAKLANSIN
Medeniyet Vakfı Adana Şubesi'nce İnönü Parkında düzenlenen basın açıklamasında 8-9 Aralık'ta düzenleneği ilan edilen "Kebap ve Şalgam Festivali" görünümlü 'Rakı Festivali'nin derhal yasaklanması gerektiği ifade edildi.
GÜNCEL Haberi
MEDENİYET VAKFI: RAKI FESTİVALİ YASAKLANSIN

ADANA GÜNDEMİ- Son günlerde Adana Gündemini bir hayli meşgul eden 'Rakı Festivali' Adana'da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlarca protesto edilmeye devam ediliyor.

 

8-9 Aralık'ta düzenlenmesi planlanan ve tekiler üzerine adı Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirilen 'RAKI FESTİVALİ'  adlı etkinlik Medeniyet Vakfı Adana Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi.

 

Medeniyet Vakfı'nca düzenlenen basın açıklaması etkinliğine ASİM Başkanı Mahmut Eraslan ve Çok Sayıda STK Temsilcisi ile vatandaşlar iştirak etti. 

 

ERASLAN: GÜNAHI NEDEN TOPLUMSALLAŞTIRIYORSUNUZ?

 

Etkinlik Yunus Gürevin'in okuduğu Kur'an-ı Kerim kıraati ile başladı. Ardından ASİM Başkanı Mahmut Eraslan söz aldı ve Adana'nın tarihi kimliğinin zarar göreceği böylesi bir etkinliğe yetkililerin mutlaka engel olması gerektiğini ifade etti. Eraslan konuşmasında "Hepimiz Müslüman olduğumuzu söylüyoruz değil mi? Bu akşam burada konuşan Mahmut Eraslan değil de Hz. Muhammed s.a.v olsaydı ve 'Ey insanlar içki, kumar şeytan işi pisliklerdir.' deseydi. Biz 'Ya Muhammed evet haklısın ama, lakin, fakat..' şeklinde mazeretler mi ileri sürecektik? Arkadaşlar bakın maide suresi 90'a açın bakın. Bu saydıklarımız şeytan işi birer pisliklerdir diyor Rabbimiz.. Neymiş efendim bizi kaydediyorlarmış. Kaydedin ne olacak?. Sizleri de melekler kaydediyor ve hepimizin varacağı yer buruk mezarlığı. Nihai sorgu orada olacak. Ha bu arada beim içki içen günaha bulaşmış insanlarla işim yok. Fakat sorumuz şu; günahı neden toplumsallaştırıyororsunuz? Neden kanunen yasak dinen de haram olan bir illegal faaliyeti meşru gibi göstermeye çalışıyorsunuz? Bu işin kültürle ne alakası var arkadaşım? Bu ülkenin devlet başkanı alkol ve uyuşturu ile mücadele edeceklerini ve bu konuda hassas olduğunu söylüyor. Peki bu ne? alenen yapılan bu festivale kimsenin gücü yetmiyor mu?" dedi. 

 

ASİM Başkanı Mahmut Eraslan'ın konuşmasının ardından Medeniyet Vakfı Adana Şubesi basın açıklaması  Şube başkan yardımcısı Serdar Gürbey tarafından okundu.

Basın Açıklaması Abdullah Tarafından okunan dua ile sona erdi ve katılımcılar sessizce dağıldı.

MEDENİYET VAKFI ADANA ŞUBESI BASIN AÇIKLAMASI METNİ:

 

ADANANIN İÇKİ VE ADLİYE OLAYLARI İLE DEĞİL, İLİM, KÜLTÜR VE MANEVİYAT İLE ANILMASINI İSTİYORUZ.
 
Gayriahlâkî etkinliklerinden biri olan ve önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek SÖZDE Adana Kebap ve Şalgam Festivali adı altında ama DÜNYA RAKI GÜNÜ olarak yapılacak bu festivalin iptal edilmesini istiyoruz.
 
Adana'da Tarihi Kazancılar Çarşısı'nda düzenlenecek olan alkol Festivale şiddetle karşı olduğumuzu belirtmek isteriz.
 
Çünkü Alkol;
*Kesin olarak haram kılınan
*Her yıl, yüzlerce yuva yıkan, 
*Gençlerimizi bataklığa sürükleyen
*Trafik canavarına dönüştüren bir illettir.
Bu kişiler; Körpe beyinleri, ALENEN YAPILAN bu iğrenç festivalle kirletmeye çalışmaktadırlar.
 
• Dünyada alkol kullanan 2 milyar kişinin 76 milyon kadarı alkol bağımlısıdır. Yılda 1 milyon 800 bin kişi bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Demek ki kişi her ne kadar özgürüm içerim derse de, görülüyor ki Bu zihniyetin özgürlük alanı diğer masum insanların özgürlüğünü kısıtlamaktadır.
 
 
 Şunu Hatırlatmak İstiyoruz?
 
Her yıl, 3,5 milyon insan alkole bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybetmektedir.
Alkol tüm dünyada önlenebilir, ölüm ve yaralanmaların üçüncü temel nedenidir.
Alkolden doğan maddi zarar, alkolden elde edilen gelirden çok daha fazladır.
Eğitimde başarısızlık, suça eğilim, alkole bağlı sağlık problemleri alkol kullanımıyla doğru orantılı olarak artar.
Cinayetlerin Yüzde 85 
 
Tecavüzlerin Yüzde 50 
 
Şiddet olaylarının Yüzde 50 
 
Trafik kazalarının Yüzde 60 
 
Kadına Şiddet olaylarının yüzde70 nin sebebi alkole bağlıdır.
 
 
 
Bu nedenle, Rabbimiz İçkiyi, Haram kılmıştır. 
 
 
• Peygamber sav ise şöyle buyurmaktadır. 
 
“ Rabbimiz, içki içene, içirene, alıp satana, yapana, saklayana, taşıyana, kendisine götürülene ve parasını yiyene lanet etti.) [İbni Mace) 
 
Gün kutlamaya meraklı toplumların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar ve devletler önemli gördükleri hususlara dikkat çekmek için gün ve haftalar belirlemiş, belirledikleri bu gün ve haftaları da çeşitli etkinliklerle kutlamayı da gelenek haline getirmişler. Kutlanan günlerin en temel özelliği de toplumun yararına olmasıdır.  “Dünya Çocuk Hakları Günü” “Dünya Engelliler Günü, “Dünya İnsan Hakları Günü vb.  
 
Devletlerin, toplumun yarına olan bütün faaliyetleri desteklemek ve toplumun zararına olabilecek her türlü faaliyetleri de engellemek gibi bir görevleri vardır. Uyuşturucu, alkol ve sigara ile ilgili yapılan mücadele ve yasaklamalar bunun birer örneğidir. 
 
Asıl sorumuz ve sorunumuz şu:  Kötü, çirkin ve zararlı herhangi bir nesneyi, olguyu yahut fiil ve davranışı önemli kabul edip kutlaması yapılır mı? Yapılan /yapılacak olan kutlama faaliyetine devletin organları (masa ve sandalye vererek) destek verir mi, vermese bile faaliyetin yapılmasına göz yumabilir mi? 
 
ADANA'NIN BÜTÜN YETKİLİLERİNE SESLENİYORUZ;  
 
Camilerin onuru Müslümanların Onuru’dur.''
Öyleyse nasıl oluyor da, Tarihi değerlerimizden Ulu Cami ile Yağ Cami, Okul ve Mezarlığın yanı başında? Tarihi Kazancılar Çarşısı'nda Peygamber sav doğduğu mübarek aylar içerisinde Adana’da Vakıflar Haftası’na denk gelen 9 Aralık günü “DÜNYA RAKI GÜNÜ” olarak kutlanıyor?
 
 Bu sorunun cevabını merak ediyoruz. Sorunun muhatabı öncelikle ilin Valisi, Kaymakamı, Belediye Başkanları, Diyanet işleri, Yeşilay ve vicdan sahibi olan herkes. 
 
“Dünya Rakı Günü” olarak adlandırılan, tepkiler üzerine “Kebap Festivali” olarak değiştirilen bu organizasyon niçin Adana’da yapılmaktadır ve o gece Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlar sabaha kadar içki tüketmektedirler.  
 
Adana sarhoşlar şehri mi? Dünyaya böyle mi tanıtmak istiyorlar? Her açıdan zararlı olan bu faaliyeti bir geleneğe dönüştürmekteki ısrar niye? Bu konuda mücadele etmesi gerekenler niçin suskunlar?  
Amaç Adana yerel Mutfak lezzetlerini tanıtmaksa 12Ekim 2018 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde, Merkez Park’ta kurulan olan dev festival’de “ Adana Lezzet Festivali, ile yerel geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıttı.
 
Peki, bu Rakı festivali nedir? 
 
Yarın birileri de çıkıp “biz Türkiye’de şu tarihlerde “ Yağma Günü”, “ Rüşvet Verme Günü”, “Dünya Zina Günü”, “Dünya Kumar Günü”, “Dünya Hırsızlık Günü”,  “Dünya Katiller Günü”, belirledik ve bu günleri kutlayacağız” dese ve etkinlik yapmaya kalkarsa ne olur?  Şayet bu örnekler saçma geldiyse, Adana’da “Kebap Festivali” adı altında “Dünya Rakı Günü” kutlaması saçmalığından vazgeçilmelidir.  
 
Kültürün, sanatın, eğitimin, bilimin, tarihin, tarımın, sanayinin merkezi olarak görmek istediğimiz Adana’yı, “Dünya Rakı Günü” kutlayan bir şehir olarak görmek istemiyoruz. Adana’nın rakı festivaliyle yahut adliye kavgalarıyla gündeme gelmesini istemiyoruz. Medeniyet Vakfı olarak ve  buna Destek veren Adanadaki sivil toplum kuruluşları olarak çocuklarımızın geleceği adına, yetkililerden ve vicdan sahibi insanlardan, bu kötü ve çirkin Organizasyonun iptal edilmesini talep ediyoruz. İçki Festivaline Sponsor olan firmalarıda Halkımızla beraber Boykota davet ediyoruz.
 
 
Son olarak Kazancılar Çevresindeki Esnaflara sesleniyoruz!
 
Esnaflarımızın, Aile yuvalarını yıkan bu tür kötü alışkanlıkları ses çıkarmaması doğru değildir. 
Ey Kazancılar çevresinde bulunan esnaflarımız, Dükkânlarınızın önünde yapılan bu çirkin işe müsaade etmeyin. Ve Onlara destek ve kapı açan esnaflara da sesleniyoruz. İnsanları kötü yola sevk eden bu festivale ortak olmayın. Ve çocuklarınıza haram yedirip maneviyatınızı az bir pahaya satmayınız.
 
 Ve devamlı söylediğiniz "Adanalıyık Allah'ın adamıyık " sözünüze sahip çıkınız. 
 
Ve son olarak;  Adana’nın yalnızca ilim, bilim, kültür ve maneviyat alanında gündeme gelmesini istiyoruz bu konuda yöneticilerin sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Ve bu meselenin takibini yapacağımızı belirtmek istiyoruz.
 
Esselamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuhu.

 

 

Kaynak: (Özel Haber) - adanagundemi.com Editör: Adana Gündemi
Etiketler: MEDENİYET, VAKFI:, RAKI, FESTİVALİ, YASAKLANSIN,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MEDENİYET VAKFI: RAKI FESTİVALİ YASAKLANSIN
MEDENİYET VAKFI: RAKI FESTİVALİ YASAKLANSIN
MEDENİYET VAKFI: RAKI FESTİVALİ YASAKLANSIN
Yorumlar
Haber Yazılımı