301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ekim 2015 - Perşembe 23:05
 
İslam kardeşliği yeryüzünde tesis edilirse insanlık kurtulur
Müslümanlar arasındaki ayrılık, çekişme ve çatışmanın son bulması için tek reçetenin İslam kardeşliğini yeniden tesis etmek olduğunun altını çizen Edebiyatçı-Yazar Mustafa Ökkeş Evren, önemli değerlendirmelerde bulundu.
KÜLTÜR SANAT Haberi
İslam kardeşliği yeryüzünde tesis edilirse insanlık kurtulur

İslam Coğrafyasında içerisine düşülen ayrılık, çekişme ve çatışmalardan en büyük zararı yine Müslümanların gördüğünü ifade eden Edebiyatçı-Yazar Mustafa Ökkeş Evren, bu müzminleşmiş hastalığın tek reçetesinin Allah’ın emrettiği çizgide ‘İslam Kardeşliği’nin yeniden tesisi ile mümkün olacağını söyledi.  Evren, “İslam kardeşliği yeryüzünde tesis edilirse insanlık kurtulur. Bu hukuk tesis edilemezse kıyamete kadar hem kardeşkanı akacaktır hem de zalimlerin mazlumlara karşı zulmü devam edecektir.” uyarısında bulundu.

İslam Kardeşliği’nin yeniden tesisi konusunda İlke Haber Ajansına (İLKHA) konuşan Edebiyatçı-Yazar Mustafa Ökkeş Evren, önemli hususlara değindi.

“Müslümanların kardeşlik hususu imani bir meseledir”

Kur’an-ı Kerim’deki “Ancak inananlar kardeştir” buyruğunun altını çizen Evren, “Müslümanların kardeş olması hususu; bir tavsiye, bir tercih durumu değildir. Müslüman olmak diğer Müslüman’la kardeş olmayı zorunlu kılar. Müslümanların kardeşlik hususu imani bir meseledir. Birbirimizle kardeş olmadan iman etmiş olamayız, iman etmeden de cennete giremeyiz kural bu.” diye belirtti.

“Israrla kardeşlik demeliyiz”

Müslümanlar arasındaki kardeşlik hukukunun; ilke, ölçü ve şartlarının bizzat Allah ve Resulü (sav) tarafından belirlendiğini vurgulayan Evren, “Israrla ve inadına kardeşlik demeliyiz. Şu anda belki dünya Müslüman kardeşliğini tesis edemeyebiliriz en azından kendi yaşadığımız coğrafyada, kendi yaşadığımız ülkede, kendi yaşadığımız ilde, kendi yaşadığımız mahallede bu kardeşliği tesis etmek zorundayız.” ifadelerini kullandı. Evren, düşünce ve fikir üzerinden olmasa bile gönül, sevgi ve muhabbet üzerinden bu kardeşliğin kurulabileceğini söyledi.

Müslümanların; milliyetçilik, mezhepçilik, particilik ve grupçuluk yerine Ümmet-i Muhammed şuurunu gözetmesi gerektiğini dile getiren Evren, İslam Kardeşliği kavramını ise şöyle tarif etti: “Biz, ‘Kardeşlik’ derken kan kardeşliğinden, aynı ana-babadan gelen kardeşlikten bahsetmiyoruz. Hele halkların kardeşliğinden hiç bahsetmiyoruz. Tabi bu saydıklarım hususunda da üzerimizi düşen yükümlülükler var. Rabbimizin aile ve halkımıza karşı bize emrettiği hukuka da uymakla mükellefiz. Bizim burada asıl bahsettiğimiz ‘Kardeşlik’ Allah’ın emretmiş olduğu, Resulullah’ın bu konuda tavsiyelerinin bulunduğu kardeşliktir.  Biz ‘Ancak müminler kardeştir’ ayeti çerçevesinde inananların kardeşliğinden bahsediyoruz. Bu ‘Kardeşlik’ mutlaka tesis edilmeli”

“Kardeş olamamanın bedeli, zillete düşmektir”

“Kendi aramızdaki kardeşlik hukukunu tesis etmekten aciz iken dünyadaki Müslüman toplumları ve devletleri kardeş olmaya ve ümmet birliğine davet etmemiz çok acı bir durum.” diyerek içinde bulunulan çelişkilere dikkat çeken Evren, “Yerine getirilmeyen her emrin bir bedeli vardır. Kardeş olunuz emrinin yerine getirilmemesinin bedeli parçalanma, bölünme, zillete düşmektir. Müslümanlar olarak bundan dolayı rahmet yağmurlarından mahrumuz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin, İslam Kardeşliği Hukuku’na riayet etmemekten kaynaklandığını belirten Evren, “Cumhuriyetin kurulduğu günden bugüne kadar sürekli darbelerle, müdahalelerle bu milletin, ümmetin inancına ket vurulmaya çalışıldı. Bazen devletin kurumları, askeri yönetimlerle bizzat bunu yaptı, bazen de bu egemen güçlerin eliyle yapıldı. Allah’a hamd olsun ki hiçbirinde başarıya ulaşamadılar. Geçmişte Sağ-Sol, Alevi-Kürt, Laik-Müslüman çatışması denilen süreçler yaşamıştık. Son dönemde de bir Türk-Kürt ayrıştırması üstünde durulduğunu görüyoruz. Müslüman halkımızın bu oyuna gelmeyeceğine, İslam Kardeşliği şuuruyla bunun üstesinden geleceğine inanıyoruz.” dedi.

“İslam coğrafyasında akan kanı durduracak tek reçete ise İslam kardeşliğidir”

“Etrafımıza baktığımızda nedense savaşlar hep Müslüman coğrafyasında oluyor!” sözleriyle yaşanan çatışmalara ve oynanan oyuna dikkat çeken Evren, “Neden Müslümanlar birbirleriyle savaşıyor? Neden hep bombalar Müslüman halkın üzerine düşlüyor? Neden hep Müslümanlar ölüyor? Bu tezgâhı kuran Batı, ABD ve İsrail’dir. Hedeflerinde İslam var, kardeşliğimiz var. Bu tezgâhın bozulma zamanı gelmedi mi? İslam coğrafyasında akan kanı durduracak tek reçete ise İslam kardeşliğidir.” diye belirtti.

Edebiyatçı-Yazar Mustafa Ökkeş Evren, Müslümanların kardeşlik hukukunu yeniden tesis etmesi gereken maddeleri ise şöyle sıraladı:

- Müslümanların Allah rızası için birbirini sevmeli ve saygı göstermelidir.

- Birbirlerine sözlü ve fiziki olarak zulmetmemelidir.

- Birbirlerinin ayıp ve kusurlarını ortaya çıkartıp yaymamalıdır.

- Birbirlerinin maddi ve manevi sıkıntılarını gidermelidir.

- Birbirlerine ihanet etmemeli ve yalan konuşmamalıdır ve aldatmamalıdır.

- Birbirlerini utandırmamalı ve asla hor ve hakir görmemelidir.

- Hasta olduklarında ziyaret etmelidir.

- Cenaze olduğunda cenazede veya taziyede bulunmalıdır.

- Davet edildiğinde davete icabet etmelidir.

- Selam vermeli ve kendi aralarında selamı yaymalıdır.

- Uzağında da olsa daima birbirlerinin iyiliğini istemeleri ve dua etmeleridir.

- Dargın ve kırgın Müslümanların aralarını bulmalıdır.

- Zandan ve gıybet etmekten uzak durmalıdır.

- Kendileri ihtiyaç halinde olduklarında bile kardeşlerini tercih etmelidir.

- Kâfirlere karşı şiddetli kendi aralarında merhametli olmalıdır.

- Kurumsal ve bireysel kibre kapılmamalıdır.

- Birbirleri hakkında dedikodu yapmamalıdır.

- Katı kalpli ve kaba olmamalıdırlar.

- Ellerinden ve dillerinden emin olunmalıdır.

- Yapmayacakları şeyleri söylememelidirler.

- Emanete ihanet etmemelidirler.

- Alçakgönüllü olmalıdırlar.

- Her duyduğunu söylememeli, verdikleri sözü de mutlaka yerine getirmelidirler.

- Haklı bile olsalar tartışmaktan kaçınmalıdırlar. (Ayhan Kaya-İLKHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Müslümanlar, arasındaki, ayrılık, çekişme, çatışmanın, son, bulması, için, tek,
Yorumlar
Haber Yazılımı