301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Eylül 2018 - Cumartesi 17:58
 
ADNAN KALKAN: KARMA EĞİTİM ORTAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Son günlerin önemli tartışma konularından biri olan karma eğitim hakkında Aile Bllim Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Adnan Kalkan'dan açıklama geldi.
EĞİTİM Haberi
ADNAN KALKAN: KARMA EĞİTİM ORTAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Psikoterapist Adnan Kalkan Sitemiza yaptığı açıklamada karma eğitim konusunda şunları söyledi:

 

Eşitlik Adalet değildir

 

Son zamanlarda üzerinde ciddi manada tartışılan konulardan biridir karma eğitim. Oysa bana göre yüzyılın pedagojik yanlışı olan bu uygulamadan vazgeçme zamanı gelmiş ve geçiyor.

 

Batı Vazgeçiyor

 

Özellikle Fransız İhtilali ile kiliseye ve dine karşı hareketler ortaya çıkmış ve ne kadar dini çalışma varsa tam tersi ortaya koymuştur. İşte karma eğitim de bu minvalde ortaya çıkmış ve yayılmıştır. Başta Avrupa olmak üzere Batı karma eğitimden vazgeçerken bugün Türkiye'de ve özellikle gelişmemiş ülkelerde karma eğitimi savunmak tamamen ideolojiktir. Oysa Eğitim'de ve Sağlıkta ideoloji olmaz. Sırf birilerinin ideolojileri uğuruna nice nesillerin yetenekleri köretilmekte dehaları çürütülmektedir.

 

Devam Sorununa Sebep Oluyor

 

Eğitim öğretimde okula devam sorunun bu kadar fazla olmasının bir sebebi de karma eğitimin ta kendisidir. Birçok anne baba özellikle kız çocuklarına fıtratlarını koruma amacıyla okula göndermeyebiliyor. Oysa karma eğitim yerine kız ve erkek okulların açılmasıyla devam sorunu da ciddi manada çözülmüş olacaktır.

 

Eşitlik Adalet değildir

 

Fırsat eşitliği adı altında kız ve erkeklerin aynı sınıfta okutulması adalete tamamen aykırıdır. Bilimsel çalışmalarda açıkça görülmektedir ki kızlar ve erkekler farklı öğrenmekte, farklı düşünmekte ve farklı davranmaktadırlar. Dolayısıyla karma eğitim eşitlik sağlamak ile beraber adaletten tamamen uzaktır.

 

Karma Öğrenme Ortamı Olumsuz Etkiliyor

 

Gerçek anlamda öğrenmenin sağlanabilmesi için serbest ve mahremiyete uygun bir eğitim ortamının oluşturulması gerekmektedir. Baskı, zorlama, utangaçlığın olduğu eğitim ortamında öğrenmenin sağlanması mümkün değildir. Kız ve erkeklerin birlikte eğitim gördüğü karma eğitim sınıflarında kız ve erkek öğrencilerin mahremiyeti ortadan kaldırılmakta ve iki cinsiyette de mahcup olmak, rezil olmak, alay edilmek gibi psikolojik sorun ve endişelerinden dolayı kendini yabancı eskort ifade etme durumu ortadan kalkmaktadır. Özellikle İstidat, kabiliyet yani yeteneklerin ortaya çıkması için kendini rahat ifade edebilecek ortam çok önemlidir. Özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin ergenlik psikolojisini ileri safhada yaşamasından dolayı ben merkezci bir bakış açısına sahiptirler. Kendilerinin doğru olduğunu düşünür ve fikrini dile getirmek isterler. Ancak karma eğitim ortamında bir sorunun cevabını bildiği halde, konu hakkında bir fikre sahip olduğu halde "Ya yanlışsa, rezil olurum" endişesinden fikrini dile getirmediklerinden dolayı nice yetenekler körelip gitmektedir.

 

Kız ve Erkekler Farklı Öğreniyor

 

Bir diğer sorun ise, kız ve erkeklerin beyin öğrenme sistemlerinin faklı olmasıdır. Beyin Limbik sistemi üzerine yapılan bazı araştırmalar duygudurum başta olmak üzere kadın ve erkeklerin yetenek ve beyin yapısı dahil bir çok farklılığı bulunmaktadır. Kızlarda daha çok sözel-dilsel zeka, empatik ve duygusal yön ağır basarken, erkeklerde gerçekçi ve sistematik özellikler ön plandadır. Oysa erkek ve kız öğrenciler aynı sınıfa alınmakta ve tek tip bir eğitim ortamı dayatılmakta, böylece ikisinin de yetenekleri köreltilmektedir.

 

Tercih Tanınmalıdır

 

Eğer Adalet sağlanacak ise karma okullar kız okulları ve erkek okulları açılmalıdır velilere çocuklarını gönderecekleri okulları seçme özgürlüğü tanınmalıdır isteyen Veli çocuğunu kız okuluna isteyen erkek okuluna isteyen de karımı okula göndere bilmelidir Hem bireysel hak çerçevesinde en doğru olan budur

 

Sonuç:

 

Sonuç, olarak zararı kesin olarak tespit edilmiştir. Karma eğitimin öğrenci gelişim özelliklerine aykırı olduğu, sınıf yönetimini zorlaştırdığı, motivasyonu düşürdüğü, cinsel sorunlar ve istismara sebep olduğu, disiplin sorunlarına sebep olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. İnsanlara kız, erkek ve karma olmak üzere okul seçme tercihi sunulmalıdır.

 

Adnan Kalkan
Psikoterapist
Aile Bilim Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADNAN, KALKAN:, KARMA, EĞİTİM, ORTAMI, OLUMSUZ, ETKİLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı