Haber Detayı
13 Nisan 2016 - Çarşamba 19:16
 
Adana'ya 7 buçuk milyar TL'lik 481 proje
Adana Valiliği İl Koordinasyon Kurulu toplantısında 7 milyar 580 milyon TL tutarındaki 481 proje anlatılırken Adana-Mersin Hızlı Tren Projesi'nin Mart 2017'de tamamlanacağı bildirildi.
EKONOMİ Haberi
Adana'ya 7 buçuk milyar TL'lik 481 proje

 

Adana İl Koordinasyon Kurulu 2016 yılı ikinci toplantısı, Adana Valisi Mustafa Büyük’ün başkanlığında valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi. Adana ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Adana’ya yönelik 7 milyar 580 milyon TL tutarındaki 481 proje tanıtıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Mustafa Büyük, “Geleneksel hale gelen il koordinasyon kurulu toplantılarımızda, yatırımcı kuruluşlarımızın hizmetlerini, yatırım programlarındaki gidişatı ve gelinen aşamaları değerlendirme fırsatı buluyoruz. Hizmetlerin takibi, eksikliklerin giderilmesi ve projelerin tamamlanması açısından bu değerlendirmeler çok önemli. Kamu yatırımlarının takibi ve programların uygulanması konusunda çalışmaların yanı sıra kurumlar arası işbirliğini geliştirme, konuşulacak konularda değerlendirmeler yapma imkânı da elde etmiş oluyoruz.”  dedi.

Adana’ya 7 Milyar 580 milyon 663 bin TL’lik 481 proje

Vali Büyük’ün konuşmasının ardından İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülen proje ve çalışmalar hakkında rakamsal bilgilerin verildiği brifingle sürdü. Yapılan açıklamalarda 2016 yılında Adana’da, 481 projenin yatırım programında yer aldığı ifade edilirken genel hizmetler, eğitim ve ulaştırma sektörlerinde gerçekleştirilen bu projelerin toplam bedelinin 7 milyar 580 milyon 663 bin TL olduğu belirtildi.

Sunumlarda, kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülen proje sayısının 256, mahalli idarelerce gerçekleştirilen proje sayısının 208, üniversitelerce yapımına devam edilen proje sayısının ise 17 olduğu kaydedildi. Toplantı, yatırımcı kurum ve kuruluşlarca yürütülen projelerde gelinen aşamaların analiz edilmesi ve hedeflere ilişkin sunumlarla devam etti.

Adana-Mersin arası hızlı trenle 30 dakikaya inecek

Toplantıda konuşan TCDD Bölge Müdür Yardımcısı Oğuz Saygılı, Adana Mersin Hızlı Treni Projesinin Mart 2017’de tamamlanacağı müjdesini verdi. Projenin alt yapı çalışmasının ardından geçen yıl çalışmaların başladığını aktaran Saygılı, Adana Mersin arasında bulunan 32 adet zemin geçidin 10 tanesinin Adana sınırları içerisinde olduğunu, bunların tamamının alt veya üst geçit şeklinde düzenleneceğini söyledi. Saygılı, hızlı tren hattının tamamlanmasıyla birlikte Adana Mersin arasının 30 dakikanın altına ineceğini kaydetti.

Adana İl Koordinasyon Kurulu toplantısında söz alan ilçe belediye başkanları da başta elektrik, yol ve su sorununu dile getirdiler. TEDAŞ’ın hizmet noktasında ağır davrandığından yakınan belediye başkanları, yeni açılan cadde ve sokakların ışıklandırılması, yeni abonelik konularında sıkıntıları dile getirdiler.

Toplantıda söz alan kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri ile belediye başkanları da eğitim, sağlık, sosyal ve ekonomik alanlarda yapılan projeleri anlattı. (Ayhan Kaya-İLKHA) Kaynak: (İLKHA) - İLKHA- İlke Haber Ajansı Editör:
Etiketler: adanaya_7_bucuk_milyar_tllik_481_proje
Yorumlar
Haber Yazılımı