301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Eylül 2016 - Salı 18:20
 
Adana'da Ameliyat Skandalı
Adana'da Özel Çukurova Göz hastanesinde katarakt ameliyatı olan 17 hastadan 12 tanesi kör olma tehlikesiyle yeniden hastaneye kaldırıldı...!
SAĞLIK Haberi
Adana'da Ameliyat Skandalı

Adana'da Özel Çukurova Göz Hastanesinde katarakt ameliyatı olan 17 kişiden 12 tanesi ciddi anlamda görme sorunundan dolayı yeniden hastaneye kaldırıldı. 

Sağlık bakanlığı müfettişlerinin olaya el koyması sonucunda vatandaşların hak mahrumiyetinin giderilmesi noktasında çalışmaların başlatıldığı bildirilirken daha önce AK Parti'den İl Genel Meclis Üyeliği de yapan hastahane sahibi Dr. Halil Aksu'nun konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor...

Kentteki özel bir göz hastanesinde 5 Ağustos'ta, Emine Demir, Zeynep Yakıcı, İbrahim Tufan, Ayşe Alpaslan, Hayriye Başbuğu, Gülhan Karataş ve Nevin Kaygusuz gibi çok sayıda hasta katarakt ameliyatı oldu. Dr. A.H.B. tarafından ameliyata alınıp taburcu edilen hastaların bir kısmı, operasyon yapılan gözlerinde ağrı, batma, akıntı ve kaşıntı şikayetiyle yeniden hastaneye başvurdu. Yapılan incelemede, hastaların gözlerinde enfeksiyon oluştuğu ve iltihaplandığı belirlenerek tıbbi tedaviye başlandı. Bazı hastalara serum takılıp ilaçlı tedavi uygulanırken, bazılarına da cerrahi operasyonlar gerçekleştirildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI


Hasta yakınlarının şikayeti üzerine Adana İl Sağlık Müdürlüğü de olayla ilgili soruşturma başlattı. Görevlendirilen 3 göz doktoru, ameliyat edilen hastaları muayene ederek daha ileri tedavi için 16 Ağustos'ta Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na sevk etti. Bu hastanede bazı hastalar tedavi altına alınırken, durumu kritik olanlar İstanbul ve Ankara'daki üst hastanelere yönlendirildi. İdari soruşturma kapsamında ameliyatın yapıldığı hastanenin ameliyathanesi 15 günlüğüne kapatılırken, enfeksiyonun engellenmesi için hastanede gerekli önlemlerin alınması

sağlandı. 'SORUMLULAR HESAP VERSİN'


İdari soruşturma sürerken 7 hasta, görme kaybı yaşayıp mağdur olduklarını belirterek Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Hastanede her iki gözünden katarakt ameliyatı yapılan 7 çocuk annesi ev kadını 59 yaşındaki Emine Demir, enfeksiyon nedeniyle görme kaybı yaşadığını anlattı. Enfeksiyon nedeniyle görme yetisinin tamamen kaybolma riskinin bulunduğunu belirten Emine Demir, "Ben daha kötü duruma düşmek için ameliyat olmadım. Bunun sorumlularından hesap sorulsun, kimsenin yaptığı yanına kalmasın, adalet yerini bulsun" dedi.

HASTANE SAVUNMASI: HEKİM HATASI YOK

Hastanede enfeksiyon oluştuğunu dile getiren hastane yöneticileri ise, hekim ve ameliyat hatası bulunmadığını ileri sürdü. Söz konusu enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırıldığını iddia eden hastane yönetimi, olayın adliyeye yansıdığını, soruşturma sonrasında gerekenlerin yapılacağını duyurdu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adanada, Özel, Çukurova, Göz, hastanesinde, katarakt, ameliyatı, olan, 17, hasta
Yorumlar
Haber Yazılımı