Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 09:28 Bu haber 577 kez okundu
 
Adana'dan Arakan'a Kardeşlik Köprüsü
Gökkuşağı Derneği Adana'dan Arakan'a uzanacak bir kardeşlik köprüsü kurmak için 22 Aralık Pazar günü Kocavezir Camii yanında yardım kermesi düzenleyecek.
SİVİL TOPLUM Haberi
Adana'dan Arakan'a Kardeşlik Köprüsü

Gökkuşağı Derneği Adana'dan Arakan'a uzanacak bir kardeşlik köprüsü kurmak için 22 Aralık Pazar günü Kocavezir Camii yanında yardım kermesi düzenleyecek.

Yapılacak olan organizasyon Bangladeş Arakan Yardımlaşma Platformu Başkanı Hafız Osman Goni ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek.

Zulme uğrayan Arakanlı Müslümanlara yardım için düzenlenen kermeste elde edilen gelir Arakanlı Müslümanlara ulaştırılacak.

Gelirinin Arakanlı kardeşlerimize ulaştırılmasının yanında, Müslümanlar arasında tesis edilmesi gereken dayanışmaya, sözlerin yanında fiili duanın da gerekliliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen bu organizasyon, Müslümanlarda dayanışma ahlakını da geliştirebilmeyi hedeflemektedir.

 

HATIRLATMA; 

ARAKAN'DA NELER YAŞANMAYA DEVAM EDİYOR...

Birleşmiş Milletlerin (BM) kurduğu Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu Başkanı Marzuki Darusman, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki 120 bini kamplarda yaşayan toplam 600 bin Arakanlı Müslüman için "soykırım" tehdidinin devam ettiğini belirtti.

Ayrıca BM'nin kurduğu Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonunun, geçen yıl eylülden bu yana Myanmar'daki bulgularını içeren yeni raporu, İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde devam eden BM İnsan Hakları Konseyinin 42'nci oturumuna sunuldu.

47 üyeli Konseye rapor hakkında bilgi veren Darusman, Müslümanlara yönelik zulüm politikalarının devam ettiğine dikkati çekerek, "Myanmar'da kalan 600 bin Arakanlı Müslüman'ın durumunda bir değişiklik olmadı. Myanmar hükümetinin 'sistematik ve yapısal zulüm politikaları ve uygulamaları' sürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Arakanlı Müslümanlara zulüm devam ediyor

Yayınlanan raporda, Arakanlı Müslümanların, Myanmar ordusunca cinayet, tecavüz, toplu tecavüz, işkence, zorla yerinden edilme ve diğer ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldıkları kaydedilmişti.

Aradan geçen bir yılda Arakan eyaletindeki 120 bini kamplarda toplam 600 bin Arakanlı Müslüman'ın durumunun daha da kötüleştiğine işaret edilen raporda, şu ifadelere yer verilmişti:
"Misyonun 2018 raporunda yer verdiği, hükümet ve Tatmadaw'ın (Myanmar ordusu) cinayet, tecavüz, toplu tecavüz, işkence, zorla yerinden edilme ve diğer ağır insan hakları ihlallerine katkıda bulunan faktörlerin birçoğu halen mevcuttur. Bu veriler, Arakan eyaletindeki Rohingyaların durumunun geçen yıldan bu yana büyük ölçüde değişmediği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Hükümetin Rohingyalara karşı zulmünün temelini oluşturan yasalar, politikalar ve uygulamalar sürdürülmüştür."

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Arakan'da 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

 

Yapılacak resim sergisi ve kermes organizasyonuna yardımcı olmak isteyenler için belirlenmiş bir irtibat numarası : 0507 206 92 45

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adana'dan, Arakan'a, Kardeşlik, Köprüsü,
Yorumlar
Haber Yazılımı