301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Kasım 2018 - Salı 23:41
 
Adana'da İş Bırakan Saya İşçileri Meclis Gündeminde
Adana’da saya ustalığı yapan saya işçileri 26 Kasım 2018 tarihinde 40 zam talebiyle üretimi durdurmuş ve iş bırakma eylemine başladı.
EKONOMİ Haberi
Adana'da İş Bırakan Saya İşçileri Meclis Gündeminde

Adana’da saya ustalığı yapan saya işçileri 26 Kasım 2018 tarihinde 40 zam talebiyle üretimi durdurmuş ve iş bırakma eylemine başladı. 

HDP Adana Milletvekili Kemal PEKÖZ konu ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un cevaplaması istemiyle  bir soru önergesi verdi. Peköz ayrıca saya işçilerinin sorunlarının araştırılması ve çözüm için yapılabileceklerin belirlenmesi amacıyla da Mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasını talep ettti.

 

-----

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Kemal PEKÖZ

ADANA Milletvekili

Adana’da saya (ayakkabının üst kısmı) ustalığı yapan saya emekçileri 26 Kasım 2018 tarihinde 40 zam talebiyle üretimi durdurmuş ve iş bırakma eylemine başlamıştır.  

Daha önce firmalarla görüştüklerini belirten sayacılar, ayakkabı firmalarının kendilerine ilettiği 10 zam önerisinin kriz koşulları nedeniyle kabul edilemez olduğunu ve grevde kararlı olduklarını belirtmişlerdir. Saya emekçileri ayrıca çalışma koşullarının çok kötü olduğunu ve sigortasız çalıştırıldıklarını da eklemişlerdir.

 

Bu bağlamda;

 

 1. Saya emekçilerinin başlatmış olduğu iş bırakma eyleminden haberdar mısınız? Eylem ile ilgili emekçilerle herhangi bir görüşme yapılmış mıdır?
   
 2. Türkiye’de kaç kişi saya emekçisi olarak çalışmaktadır? Bu emekçilerin yaş grubuna göre dağılımı nedir?
   
 3. Türkiye’de kaç çocuk saya emekçisi olarak çalışmaktadır? Çocukların saya emekçisi olarak çalışmasını engellemek için bir çalışmanız var mıdır?
   
 4. Saya emekçileri saya başına ne kadar ücret almaktadır?
   
 5. Saya emekçilerinin ücret artışı, çalışma sürelerinin azaltılması, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması, sigortalı çalışma ve diğer sosyal haklarının düzeltilmesi ile ilgili bir planlamanız var mıdır?
   
 6. Saya işçilerinin meslek hastalıkları nelerdir? Bu hastalıklar ile ilgili Bakanlığınız tarafından yapılmış bir çalışma var mıdır?
Kaynak: (Özel Haber) - adanagundemi.com Editör: Adana Gündemi
Etiketler: Adana'da, İş, Bırakan, Saya, İşçileri, Meclis, Gündeminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı