301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 11:41
 
ABD konsolosluk görevlisinin davası ertelendi
ABD'nin Adana Konsolosluğunda tercüman olarak görev yapan Hamza Uluçay'ın yargılandığı davada savcı mütalaasını sunarken, dava duruşması 30 Ocak’a erteledi.
ASAYİŞ Haberi
ABD konsolosluk görevlisinin davası ertelendi

PKK'nin üst düzey sorumlularından 'Behzat' kod adlı kişinin Mardin’de öldürülmesinin ardından bölgeye gelerek halkı provokatif eylemlerle yönlendirmeye çalıştığı iddiasıyla tutuklanan ABD Adana Konsolosluğu Tercümanı Hamza Uluçay'ın yargılanmasına devam edildi.

 

Hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın duruşması, Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

 

Halkı, PKK adına provokatif eylemlerle kışkırtmaya çalıştığı iddiasıyla 22 Şubat 2017’de tutuklanan Uluçay, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılırken, aynı dosyada tutuksuz yargılanan Mardin Barosuna kayıtlı avukat Hüseyin Cangir de duruşmada hazır bulundu.

 

Savcı, esas hakkında mütalaasında, sanık Uluçay'ın PKK'nin talimatları doğrultusunda eylemlerini kolaylaştırmak için faaliyet yürüttüğü, PKK ve FETÖ ile irtibatı ve iltisakı bulunan birçok kişiyle görüşerek faaliyetlerini yürüttüğü, PYD için tıbbi merkezler kurulmasını sağladığı, örgüt hiyerarşisi içinde bulunduğuna dair bir delil elde edilmese de sanığın kendi inisiyatifi ile durumdan vazife çıkararak, üzerine atılı "silahlı terör örgütüne üye olma suçunu" işlediğinin anlaşıldığını belirtti.

 

Sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması yönünde görüş bildiren savcı, tutukluluk halinin de devamını istedi.

 

Duruşmada söz alan tercüman Hamza Uluçay, suçlamaları reddederek hiçbir örgütle ilişkisinin olmadığını iddia etti ve tahliyesini istedi.

 

Tutuksuz sanık Cangir ve sanık avukatları mütalaaya karşı savunma yapmak içine ek süre talebinde bulundu.

 

Mahkeme heyeti, Uluçay'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 30 Ocak’a erteledi.

 

İddianame

 

22 Şubat 2017’de Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne, ABD Adana Konsolosluğunda çalışan Uluçay ve Kızıltepe ilçesinde avukat Cangir hakkında Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerince yapılan operasyonları provoke etmek ve köylerdeki vatandaşları sokağa dökmek için çalıştıkları ve PKK ile bağlantılı oldukları yönünde ihbar yapıldığı belirtiliyor.

 

Uluçay'ın PKK'nin Suriye'deki uzantısı PYD/YPG içerisinde faaliyet yürüten örgüt mensuplarının çatışmalarda uzuv kaybı ve kalıcı sakatlığı gibi durumlarda tedavi edilmeleri için Suriye'nin Kamışlı bölgesine protez merkezi kurulması çalışmasında yer aldığı belirtilen iddianamede, avukat Cangir'in ise PKK/KCK adına faaliyetlerde bulunduğu kaydedildi.

 

FETÖ’ye yönelik operasyonlarda elde edilen 1 dolarların hatırlatıldığı iddianamede, Uluçay'ın evinde yapılan aramada 21 adet 1 dolar ele geçirildiği ifade edildi.

 

İstenilen ceza

 

Hamza Uluçay ve avukat Cangir hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (M. Salih Keskin – İLKHA)

 

Kaynak: (İLKHA) - İLKHA- İlke Haber Ajansı Editör: Adana Gündemi
Etiketler: ABD, konsolosluk, görevlisinin, davası, ertelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı